• psks_03.jpg
  • banner_07.jpg
  • psks_02.jpg
  • psks_05.jpg
  • banner_04.jpg
  • logo-fundacja-lotto-jpg.jpg
  • pilkarze.jpg
  • banner_08.jpg
  • aqualogo.jpg
  • psks_06.jpg
  • psks_04.jpg
  • cwiczenia.jpg
  • psks_01.jpg
  • banner_03.jpg

6.05.2025 godz. 8:00

ZAPRASZA 

GRUPA "Aktywne towarzystwo " REALIZUJĄCA inicjatywę "Silni, zdrowi i aktywni".
Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Lokalnie na rzecz transformacji podregionu bielskiego”, którego Operatorem jest Stowarzyszenie Bielskie Centrum Przedsiębiorczości w partnerstwie z Gminą Czechowice-Dziedzice, dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji).”

https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=9946668082061081&id=100001539630871&rdid=uQuReNjNFo7pZJwE#

https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=9947382958656260&id=100001539630871&rdid=kO1SqW2DwXCLFEsf#

https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=9947813198613236&id=100001539630871&rdid=Ov0t83KJ7fmigcuM#

 

 

Koniaków to najwyżej położona wieś w województwie śląskim. Miejscowość leży w gminie Istebna w powiecie cieszyńskim, a znana jest przede wszystkim z pięknych wyrobów koronczarskich.

Koniakwkopia

 

Centrum Pasterskie w Koniakowie to rodzinne gospodarstwo, w skład którego wchodzą: Bacówka, Sklep Góralski oraz Zagroda Edukacyjna.
Centrum Pasterskie jest położone na przysiółku Szańce, skąd rozpościerają się malownicze widoki na beskidzkie szczyty: Ochodzitą, Tyniok i Baranią Górę oraz na polsko-czesko-słowackie pogranicze.
Centrum prowadzi tradycyjny kulturowy wypas ok. 1100 owiec na halach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Tuż obok bacówki, można przyjrzeć się z bliska przykładowym karpackim zwierzętom pasterskim – owieczkom i kozom.
Warto  również   zobaczyć wystawę drewnianych sprzętów pasterskich oraz wykonywane własnoręcznie wyroby z wełny owczej – poduszki, dekoracje i pamiątki. Inne wyroby lokalnych rękodzielników, jak również stroje góralskie.
W ZAGRODZIE EDUKACYJNEJ realizowane są również prelekcje z degustacją serów, pokazy wyrobu bundzu oraz warsztaty edukacyjne związane z rękodziełem ludowym i przeróbką wełny.
Warsztaty
„Kto ma owce ten ma sery” – Pokaz klagania mleka – czyli wyrobu bundzu z wykorzystaniem tradycyjnych drewnianych naczyń pasterskich – puciery, feruli, czerpaka – w połączeniu z degustacją serów to doskonała lekcja o tym: Czym jest bundz, bryndza, korbacze i sery gazdowskie? I dlaczego nie wszystkie sery to oscypki? Podczas zajęć pokazujemy jak tradycyjnie wyrabia się ser, prowadzona jest również interaktywna rozmowa o owcach i kulturze pasterskiej w Karpatach.
„Warsztaty wełniane” – Pokaz obróbki wełny na starych i nowych sprzętach oraz mini warsztaty na wełnie owczej – gręplach, kołowrotkach i motowidłach:
Celem zajęć jest jest zapoznanie uczestników z tematyką obróbki runa owczego pozyskiwanego z owiec górskich wypasanych w Koniakowie oraz na halach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. W trakcie pokazu prezentujemy kolejne etapy pracy z wełną: gręplowanie, czesanie, przędzenie i zwijanie oraz jak powstaje czesanka, przędza, filc, motek i kłębek. To również okazja do poznania tradycyjnych i współczesnych produktów z górskiej wełny owczej. 

Centrum Koronki Koniakowskiej jest miejscem, w którym kultywujemy i propagujemy ponad stuletnią koronczarską tradycję z Koniakowa. Znajduje się u nas Muzeum Koronki Koniakowskiej oraz Sklepik z Twórczością Ludową. Całościowo prezentujemy historię, warsztat i specyfikę koronki koniakowskiej.

Wyjątkowa tradycja - czym wyróżnia się heklowanie z Koniakowa?
Koronczarska tradycja z Koniakowa sięga początków XX wieku. Wyjątkowość Koronek Koniakowskich polega na niestosowaniu wzorników. Dzięki temu, każdy projekt jest unikatowy i wyróżnia się niepowtarzalnym urokiem, a jego forma oraz mnogość elementów zależy wyłącznie od wyobraźni koronkarki.
Ten sposób szydełkowania nie jest stosowany w żadnym innym miejscu na świecie.
Tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W 2017 roku została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W Koniakowie, leżącym w Beskidzie Śląskim na południu Polski mieszka ok 700 koronczarek, które do dziś wyheklowały swoje dzieła dla takich osobistości jak papież Jan Paweł II, królowa angielskia Elżbieta II, czy japońska projektantka Rei Kawakubo (Comme de Gargons)

Chata na Szańcach
Galeria Sztuki Regionalnej Tadeusza Ruckiego powstała w centrum Koniakowa w 1990 roku, z inicjatywy jej pomysłodawcy Tadeusza Ruckiego. Artysta ten wyspecjalizował się w wytwarzaniu regionalnych instrumentów, m.in. rogów pasterskich i alpejskich oraz trombit, a także zainicjował produkcję heklowanej (robionej szydełkiem) bielizny. Koniakowska galeria prezentuje przekrój prac Górali Śląskich z regionu tzw. Trójwsi Beskidzkiej (w jej skład wchodzi Koniaków, Jaworzynka i Istebna): od rzeźby, malarstwa, malarstwa na szkle i grafiki po stolarstwo artystyczne. Można tu również zobaczyć dużą kolekcję instrumentów pasterskich, w tym prawdopodobnie najdłuższą na świecie, ponad 11-metrową trombitę (wykonaną przez pana Ruckiego). Działa tu też stoisko pracowni ceramicznej „Ceramik” Justyny Łodzińskiej. W Galeria Sztuki Regionalnej nie może oczywiście zabraknąć słynnych, koniakowskich wyrobów koronczarskich. Chlubą zbiorów jest koronkowy czepiec, mający około 140 lat (!). Zwiedzający mogą podziwiać, a także zakupić np. serwety, obrusy, bluzki oraz bieliznę damską (w tym oryginalne stringi). W lecie w galerii organizowane są konkursy gry na trombitach, podczas których można wygrać instrumenty wykonane przez Tadeusza Ruckiego.

Wspierają nas