• aqualogo.jpg
  • cwiczenia.jpg
  • banner_03.jpg
  • psks_06.jpg
  • banner_08.jpg
  • psks_02.jpg
  • psks_03.jpg
  • psks_04.jpg
  • banner_04.jpg
  • logo-fundacja-lotto-jpg.jpg
  • pilkarze.jpg
  • psks_01.jpg
  • psks_05.jpg
  • banner_07.jpg


21 czerwca 2023
godz. 7:00 wyjazd z parkingu przed Domem Kultury.

W programie:
Izba Pamięci Sośnicowice.

Spotkanie z  Panią Teresie Szymońskiej, Radną Rady Powiatu Gliwickiego, która  przedstawiła życie mieszkańców w najmniejszym pod względem zaludnienia miasteczku województwa śląskiego.


- Zwiedzanie Centrum Gliwic z przewodnikiem.

Gliwice to liczące niecałe 200 tysięcy mieszkańców miasto na Górnym Śląsku, które znajduje się około 30 km od Katowic, 100 km od Krakowa i 350 km od Warszawy. Według źródeł, prawa miejskie Gliwice uzyskały przed 1276 rokiem, co czyni je jednym z najstarszych miast na Górnym Śląsku.
Radiostacja gliwicka.
Wśród wizytówek miasta szczególne miejsce zajmuje Radiostacja Gliwice – mierząca ponad 111 m, najwyższa, w całości wykonana z drewna, konstrukcja w Europie i jednocześnie najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie. Zabytkowy maszt nadawczy został wpisany na listę polskich Pomników Historii.
Cmentarz Hutniczy został założony przez zarząd huty w 1808 roku dla pracowników i ich rodzin. Była to nekropolia zakładowa, wielowyznaniowa. Pochowanych zostało tutaj wiele znanych postaci górnośląskiego przemysłu, m.in. John Baildon (przemysłowiec), Theodor Erdmann Kalide (rzeźbiarz) oraz Johanna Schulze (dyrektor i współtwórca odlewni). Na charakter i wygląd cmentarza znaczny wpływ miała huta (późniejszy GZUT). Wiele nagrobków była bogato zdobiona żeliwnymi krzyżami, płotami, które świadczyły o kunszcie odlewni.
Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice i Muzeum Odlewnictwa Artystycznego
Gliwicki rynek i starówka.
Centralnym punktem Rynku jest Ratusz, w którym mieści się Pałac Ślubów i odbywają się posiedzenia Rady Miasta.
Fontanna z Neptunem na gliwickim Rynku zdaniem historyków miała symbolizować połączenie miasta z morzem. Tylko jak Gliwice, które znajdują się prawie 500 km w linii prostej od Morza Bałtyckiego mogłyby mieć do niego dostęp? Wszystko dzięki budowie Kanału Kłodnickiego, który połączył miasto z rzeką Odrą. Od tej pory towary mogły płynąć z Gliwic do Morza Bałtyckiego, a następnie być transportowane dalej, do innych krajów Europy i świata. Miało to ogromny wpływ na rozwój miasta i regionu.
Kościół Wszystkich Świętych - Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Gliwicach. Budowa tej gotyckiej świątyni zakończona została w XVI wieku. Nad obiektem góruje wieżą o wysokości 63 metrów, na szczycie której znajduje się taras widokowy udostępniany dla turystów w wybranych godzinach od maja do końca października.

- Wizyta w Palmiarni Miejskiej.

Obecnie powierzchnia Palmiarni liczy 2000 metrów kwadratowych; najwyższy budynek ma 22 m. W czterech pawilonach tematycznych możemy podziwiać egzotyczne rośliny użytkowe, rośliny tropikalne, sukulenty, a w pawilonie historycznym – palmy, a wśród nich 120-letnie feniksy kanaryjskie.
- Rejs po Kanale Gliwickim.

Kanał Gliwicki łączy Gliwice z rzeką Odrą. Został zbudowany w latach 30. ubiegłego wieku, otwarty zaś w roku 1941. Wówczas był najnowocześniejszą drogą wodną w Europie.
Na długości około 41 km zbudowano 6 podwójnych śluz komorowych. Są to śluzy: Łabędy, Dzierżno, Rudziniec, Sławięcice, Nowa Wieś i Kłodnica.
Długość kanału 40,60 km, maksymalna głębokość 3,50 m, różnica poziomów wody między początkiem i końcem kanału wynosi 43,60 m.
Śluza Łabędy
Nazwa pochodzi od Łabęd, dzielnicy miasta Gliwice.
Parametry:
Konstrukcja: dwukomorowa bliźniacza
Różnica poziomów: 4,20 m
Długość: 71,50 m
Szerokość: 12,00 m
Ilość wody zużywanej na jedno śluzowanie: 3,9 tys. m³

- Msza św. online Bazylika 

Zapisy i regulowanie płatności można dokonać podczas dyżuru Zarządu koła nr 7 w dniu 5 czerwca w godz. 9:00-11:00 RO Hałcnów.

Wycieczka dofinansowana zostanie ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Z PROGRAMU WIELOLETNIEGO NA RZECZ OSÓB STARSZYCH "AKTYWNI +" NA LATA 2021-2025 w ramach realizowanego przez P-SKS "BESKIDY" projektu "Aktywni razem".

 video marina

A MRIPS

logo Aktywni

Wspierają nas