To już 12 edycja siatkarskich rozgrywek w ramach której kontynuujemy współpracę z Gimnazjum w Awiżeniach.
W dniu 27 października trzy drużyny piłki siatkowej wyruszyły na turniej piłki siatkowej do Wilna, tj. z P-SKS „BESKIDY” dziewczęta pod opieką Pani Marioli Bunach, chłopcy pod opieką Jakuba Zubera oraz z PKS Lipnik dziewczęta z trenerem Dariuszem Reczko. Towarzyszyli nam również: ks. Tomasz Mikociak notariusz Kurii Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz Pan Szczepan Wojtasik Radny Rady Miejskiej w Bielsku-Białej. Po 16-tu godzinach męczącej podróży dotarliśmy do celu, ale po szybkiej kolacji i mimo, iż było już po północy zawodnicy postanowili rozpocząć przygodę z piłką siatkową na sali gimnastycznej.
28 października to pierwszy dzień turnieju. Po odsłuchaniu hymnów państwowych Litwy i Polski, przywitaniu zaproszonych gości oraz drużyn, Pani Dyrektor Gimnazjum w Awiżeniach Waleria Orszewska dokonała uroczystego otwarcia turnieju.
W kategorii dziewcząt do rozgrywek zgłosiły się siatkarki Szkoły Sportowej ,,Tauras'' z Wilna, dwa zespoły z Bielska-Białej PKS ,,Lipnik'' i P-SKS ,,Beskidy'' oraz 2 zespoły zawodniczek z Awiżeń, które reprezentowały Szkołę Sportową Rejonu Wileńskiego oraz Gimnazjum w Awiżeniach.
Wśród chłopców do startu przystąpili siatkarze ze stołecznego Gimnazjum im. J.Pawła II, z Gimnazjum im. św. J. Bosko z Jałówki, z Gimnazjum im A. Krepsztul z Butrymańc, zespół PSKS ,,Beskidy'' z Bielsko-Białej oraz gospodarze z Gimnazjum w Awiżeniach.
W pierwszym dniu turnieju każda drużyna miała do rozegrania po dwa mecze po trzy sety. Wieczorem organizatorzy zaplanowali dyskotekę, która szybko zmieniła się grę w siatkówkę z zaprzyjaźnionymi koleżankami i kolegami z drużyn z Awiżenia. Dla wytrwałych czekało jeszcze kino nocne “ Księga Dżungli”. Krótka noc - szybko minęła. Rano po śniadaniu pojechaliśmy do Wilna. Z uwagi na warunki atmosferyczne, zimno i opady deszczu musieliśmy ograniczyć obiekty do zwiedzania. Zaczęliśmy od ZAMKU WIELKICH KSIĄŻĄT LITEWSKICH, (który został udostępniony do zwiedzania w 2013r. )
W Muzeum Narodowym Pałacu Wielkich Książąt Litewskich obejrzeliśmy stałe ekspozycje, odzwierciedlające funkcje historycznej rezydencji: liczne znaleziska wraz z makietami, ukazującymi rozwój pałacu, materiałami ikonograficznymi. Pani przewodnik przybliżyła wspólną historię, która przez wieki łączy oba kraje, a szczególnie czasy kiedy państwo polsko-litewskie było największym państwem w Europie.
Następnie udaliśmy się do Katedry, która była i nadal pozostaje miejscem najważniejszych wydarzeń historycznych i kościelnych Litwy, (choć w okresie od 1949 do 1988 była zamknięta. W pierwszych latach po II wojnie światowej część dobytku oraz skarbów Katedry zostały rozkradzione, pozostałe przekazane różnym instytucjom. Później budynek katedry został przekazany Akademii Sztuk Pięknych, w roku 1956 utworzono tu galerię obrazów.)
Kaplica św. Kazimierza jest najpiękniejsza i najważniejsza w katedrze wileńskiej. W podziemiach kaplicy znajduje się krypta królewska, w której mieszczą się szczątki Aleksandra Jagiellończyka, dwóch żon Zygmunta Augusta – Elżbiety i Barbary, a także urna z sercem Władysława IV Wazy. Na ołtarzu w sarkofagu zostały złożone relikwie patrona Litwy – św. Kazimierza.
Potem udaliśmy się do Muzeum Adama Mickiewicza, który mieści się w domu, gdzie mieszkał wielki polski poeta romantyzmu. Wśród eksponatów muzealnych zobaczyliśmy rzeczy osobiste poety, na przykład krzesło, stolik czy fotel oraz te przedmioty, których używał podczas pobytu w Kownie. Zobaczyliśmy trzy ekspozycje: „A. Mickiewicz i Litwa”, „Filomaci i A. Mickiewicz”, „Kobiety w życiu A. Mickiewicza” oraz kolekcje pierwszych edycji jego utworów i przekłady na inne języki, np. „Pana Tadeusza”, który został przetłumaczony na 33 języki np. japoński, chiński, hebrajski. Pani przewodnik zapoznała uczestników z twórczością oraz życiem Mickiewicza. Poruszając się po Wilnie śladami Adama Mickiewicza zatrzymaliśmy się przy pomniku, który przedstawia poetę opartego na pękniętej kolumnie symbolizującej Ojczyznę, którą musiał opuścić. Za statuą leży sześć z ośmiu zachowanych płaskorzeźb ze scenami z „Dziadów”. Wędrując ulicami pokazano nam domy, gdzie mieszkał przed zesłaniem. Zaułek Literacki , pod numerem 5 mieści się dom, w którym mieszkał poeta i tutaj właśnie w nocy z 22 na 23 października 1823 został aresztowany. Natomiast przy placu Ratuszowym wisi tablica upamiętniająca kolejne mieszkanie „Z tego domu wyjechał w dniu 6.XI (25.X) 1824 roku zesłany do Rosji Adam Mickiewicz opuszczając Wilno na zawsze”.
Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie w głównym ołtarzu znajduje się obraz Miłosierdzia Bożego „JEZU UFAM TOBIE’ namalowany w 1934 r. według osobistych wskazówek św. Faustyny. Tam wspólnie odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Ważnym punktem pobytu była niedzielna msza św. w kaplicy u Sióstr Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego, którą celebrował ks. Tomasz Mikociak. W kolebce kultu Miłosierdzia Bożego, przy relikwiach siostry Faustyny i błogosławionego ks. Michała Sopoćko - ksiądz Tomasz mówił o glinie z której gniotąc, wirując, susząc, wypalając, powstaje porcelanowe naczynie. Gliną jest my, gdzie każdy z nas sam musi wybierać, czy chce zostać zwykłą ziemią, czy podda się woli i Łasce Bożej.
Podczas pobytu w Wilnie nie mogło zabraknąć wspólnej modlitwy w kaplicy Ostrobramskiej z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej (Matki Boskiej Miłosierdzia) oraz złożenia wieńca i zapaleniu zniczy na Cmentarzu na Rossie – na mauzoleum Matki Józefa Piłsudzkiego i gdzie znajduje się Serce Marszałka. Cmentarzjest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych.
Pobyt ten w Wilnie nie ograniczył się wyłącznie zmagań sportowych i bogatego programu kulturalne. To również rozrywka. Późnym wieczorem udaliśmy się do Akropola, gdzie młodzież mogła skorzystać z lodowiska lub wziąć udział w turnieju w kręgle.
Trzeci dzień to kolejne mecze, które miały wyrównany przebieg i stały na wysokim poziomie.
Najlepiej wypadli siatkarze z Gimnazjim im. św. Jana Bosko, gdyż w całym turnieju przegrali zaledwie jednego seta i zasłużenie cieszyli się zwycięstwem. Na miejscu drugim uplasowała się inna placówka szkolna mająca za patrona świętego J. Pawła II. Gospodarze z Awiżeń cieszyli się z miejsca 3. Miejsce czwarte drużyna z Butrymańc, a piąte P-SKS „BESKIDY”.
W kategorii dziewcząt - pierwsze miejsce PKS ,,Lipnik'', II miejsce siatkarki z Gimnazjum w Awiżeniach. W meczu o trzecie miejsce siatkarki SzSSRW okazały się lepsze od koleżanek ze Szkoły Sportowej ,,Tauras'' z Wilna. Na miejscu 5, tak jak i w przypadku chłopców, uplasowały się siatkarki PSKS,, Beskidy''.
Na ceremonię zamknięcia turnieju przybyła Kierownik Wydziału Oświaty Rejonu Wileńskiego Lila Anruszkiewicz oraz dyrektor Szkoły Sportowej Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski. Puchary dla uczestników turnieju ufundowała Pani Rita Tamaszuniene, poseł na Sejm Republiki litewskiej z Akcji Wyborczej Polaków Wilnie
P-SKS „BESKIDY” reprezentowali:
Alicja Czauderna, Paulina Gacek, Magdalena Jabłecka, Patrycja Kania, Sylwia Kolasa, Karolina Rudnicka, Oliwia Szlęzak, Jula Węglarz, Emilia Zarzecka, Aleksandra Zontek oraz Aleksandra Świątko.
Dominik Faron, Łukasz Janik, Krzysztof Krasiński, Michał Siekierski, Dominik Słowiński, Kacper Płonka, Tomasz Tomczak oraz Kacper Gąsiorek.
Najlepszymi zawodnikami drużyn zostali wybrani: Alicja Czauderna oraz Krzysztof Krasiński.