• cwiczenia.jpg
  • psks_05.jpg
  • psks_02.jpg
  • aqualogo.jpg
  • banner_04.jpg
  • banner_03.jpg
  • psks_01.jpg
  • psks_03.jpg
  • banner_08.jpg
  • pilkarze.jpg
  • psks_06.jpg
  • banner_07.jpg
  • logo-fundacja-lotto-jpg.jpg
  • psks_04.jpg

Gdański Ogród Zoologiczny

 

Na obszarze około 120 hektarów mieszkają  zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Są wśród nich takie, których populacje na wolności już właściwie nie istnieją. Gwałtowny rozwój techniczny, wzrost zanieczyszczenia naturalnego środowiska spowodowały, że niektóre gatunki zwierząt mogą żyć bezpiecznie jedynie w ogrodach zoologicznych.

Bo już tylko tutaj spotkać można antylopy bongo, oryksy arabskie, hipopotamy karłowate czy też wspaniałe, padlinożerne kondory wielkie.
Przypuszcza się, że za kilkadziesiąt lat znikną z terenów naturalnych hipopotamy nilowe, kilka gatunków nosorożców, słonie afrykańskie, niektóre małpiatki - np. lori male - a także wiele pięknych gatunków ptaków.
A ponieważ w zawrotnym tempie rozwija się nielegalny handel dzikimi zwierzętami, los ich zależeć będzie w dużym stopniu od takich placówek jak zoo.

Oliwskie ZOO jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), dzięki czemu może uczestniczyć w kilkunastu Europejskich Programach Hodowlanych (EEP) dla ginących gatunków. W ramach EEP posiadają w  kolekcji tak cenne okazy zwierząt, jak wilki grzywiaste, kondory wielkie, pingwiny tońce, czy też hipopotamy karłowate. Od wielu z nich uzyskujemy regularne przychówki. Hodowla kondorów wielkich znana jest w całym zoologicznym świecie. Potomstwo oliwskich kondorów wzbogaciło kolekcje wielu ogrodów zoologicznych w kraju i za granicą.

Od stycznia 2007r. jest członkiem Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA). Stowarzyszenie to zrzesza ok 250, z ponad dwóch tysięcy, ogrodów zoologicznych świata.

Centrum Hewelianum

Usytuowane w samym sercu Gdańska Centrum Hewelianum to nowoczesne centrum nauki mieszczące się w zabytkowych obiektach architektury militarnej. Centrum Hewelianum zajmuje się popularyzacją nauki organizując interaktywne i multimedialne wystawy w nowoczesny sposób pokazujące inne oblicza nauki!
Już dziś pomagają one zrozumieć fizykę, astronomię, historię czy biologię a wkrótce także matematykę i chemię.
Wystawienniczą ofertę Centrum uzupełniają innowacyjne zajęcia edukacyjne adresowane do wszystkich grup wiekowych, wystawy czasowe, plenerowe imprezy historyczne, imprezy okolicznościowe, pokazy science show oraz okazjonalne wykłady popularnonaukowe.

Wystawa "Z energią!"
Wystawa znajduje się w budynku Kaponiery Południowej. Składają się na nią dwie pracownie - na parterze króluje fizyka, z kolei na pierwszym piętrze swoje miejsce znalazła zupełnie nowa, innowacyjna pracownia REenergii.
Pracownia Energii
W przestrzeni tej pracowni każde ze stanowisk prezentuje określony rodzaj energii lub przemianę jednej formy energii w inną. W ogromnych akwariach można było zrobić falę tsunami lub wprawić w ruch śrubę Archimedesa. Inny rodzaj fali, czyli falę dźwiękową, można zaobserwować tuż obok. Podobnie jak fala na wodzie również ona przenosi energię, co odkryć można dzięki interaktywnym stanowiskom. Zasady zachowania nie tylko energii, ale również pędu pokazuje z kolei Wahadło Newtona.
Człowiek w swojej codziennej działalności zużywa ogromne ilości energii. Jak duże? To można zobaczyć na stanowisku „Energia w kuchni”. Tę energię, którą zużywają nasze kuchenki czy czajniki trzeba jakoś wytworzyć. Technologie produkcji energii elektrycznej pokazują stanowiska poświęcone energetyce, przy których można zapoznać się z różnymi rodzajami źródeł energii, czy zasadą działania różnych elektrowni.
 

Pracownia REenergii
Nowa, interaktywna przestrzeń otwarta w styczniu 2015 roku. Ultranowoczesne stanowiska przedstawiają nie tylko zagadnienia związane z energią odnawialną, ale także wszystko to, co dotyczy gospodarki odpadami.
Poznaliśmy tutaj drugie życie śmiecia, wiązką światła wprawimy w ruch samolot albo przyjrzymy się zanieczyszczeniu naszej planety z perspektywy Kosmosu. W formie samodzielnych eksperymentów i zabawy dowiedzieliśmy się także ile lat mają nasze uszy, jak wygląda bateria pod rentgenem, czym jest ziemski piec, czy ile drzewa powstaje z jednego drzewa. Czekała tutaj także ekologiczna podróż przez miasto, stanowisko prezentujące „niebezpieczne związki” i mnóstwo innych atrakcji.

 

Wehikuł Czasu - Zabawy z Historią
„Wehikuł Czasu - Zabawy z Historią” to wystawa znajdująca się w jednym z najbardziej unikatowych obiektów na Górze Gradowej - Baterii Moździerzy. Ceglana architektura i powtarzający się rytm łuków wprowadzają gości do niezwykłego wnętrza, gdzie można zgłębić między innymi tajniki wojskowości, poznać sposoby liczenia armatnich kul oraz ładowania broni.
W trzech kazamatach Baterii Moździerzy ustawione zostały repliki moździerzy, odtwarzając historyczne założenia zgodne z pierwotnym przeznaczeniem obiektu. Główną atrakcją są jednak trzy interaktywne aplikacje sterowane przy pomocy… gestów użytkownika. Pierwsza z nich daje możliwość zapoznania się z obsługą armaty oraz moździerza. Krok po kroku można przejść szkolenie wykonując wydawane przez dowódcę komendy i w efekcie wystrzelić z wirtualnego działa! Kolejną niespodzianką jest gra pamięciowa, która w zabawny sposób zapoznaje z militariami używanym w dawnej armii. Ostatnia z aplikacji to z kolei całkiem niezwykła przymierzalnia mundurów. Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii zobaczymy siebie w jednym z trzech mundurów, historycznie związanych z Górą Gradową: Milicjanta Miejskiego z czasów oblężenia Gdańska przez wojska rosyjsko-saskie (rok 1734), Woltyżera z 10. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, Wolne Miasto Gdańsk (rok 1812) lub Grenadiera 5. Pułku Grenadierów im. króla Fryderyka I (rok 1910). Razem z mundurem uzupełnionym także o odpowiednie nakrycie głowy można również wyposażyć się w broń właściwą dla wybranej formacji. A więc, miłośnicy historii - do boju!

Łamigłówka”
„Łamigłówka” to nowa, eksperymentalna przestrzeń w Centrum Hewelianum, gdzie rządzi królowa nauk! 20 interaktywnych stanowisk pokazuje wiele ciekawostek m.in. ile to jest milion lub jak zmierzyć odległość na kilka różnych sposobów.
Za sprawą wyjątkowej aranżacji plastycznej zwiedzający przekraczając próg matematycznej „Łamigłówki” od razu wkraczają w świat geometrii, symetrii i liczb. Matematyczna sceneria to jednak tylko tło dla interaktywnej nauki i zabawy. W przestrzeni eksperymentalnej można na przykład odkryć powierzchnię, która posiada tylko jedną stronę lub zobaczyć, czy metr to dla wszystkich jest taka sama odległość. Pojawią się także „zakręcone figury”, czyli bryły obrotowe, tangramy lub znane wszystkim twierdzenie Pitagorasa w bardzo interaktywnej i… płynnej formie!
Odwiedzenie matematycznej „Łamigłówki” to idealny pomysł na niecodzienny kontakt z nauką dla dzieci od lat 9 oraz wszystkich dorosłych.

 

Wspierają nas